Wenerolog Warszawa
Czym zajmuje się lekarz wenerolog?
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić w przypadku pojawienia się niepokojących zmian w okolicy narządów płciowych? Kto rozpozna objawy rzeżączki lub podejmie leczenie kiły? Warszawa to metropolia, w której działają lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie problemów zdrowotnych – wenerolodzy. Wenerolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Jest również dermatologiem, kompleksowo dbając o zmiany skórne pacjentów na całym ciele, również w strefach intymnych.
Jakie choroby są przenoszone drogą płciową?
Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są zwłaszcza podczas stosunku waginalnego, seksu analnego i seksu oralnego. Wyróżnia się ponad 30 różnych rodzajów bakterii, wirusów i pasożytów przenoszonych w ten sposób. Powodują one szereg schorzeń o rozmaitym przebiegu. Niektóre mogą wiązać się głównie z uciążliwym, ale stosunkowo niegroźnym stanem zapalnym błon śluzowych. Inne to niebezpieczne schorzenia ogólnoustrojowe.
Choroby bakteryjne to m.in.: kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, chlamydia trachomatis. Do chorób wenerycznych wirusowych zaliczamy m.in.: WZW (HBV, HCV). AIDS, opryszczkę genitaliów, opryszczkę wargową, kłykciny kończyste (HPV). Choroby grzybicze to głównie grzybica (kandydoza). Wśród chorób pasożytniczych wymienia się m.in.: świerzb, rzęsistkowicę, amebozę i wszawicę łonową.
Kiedy należy udać się do wenerologa?
Do wenerologa trzeba koniecznie udać się, gdy zaobserwujemy pierwsze, niepokojące objawy, związane z okolicami narządów płciowych. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się zmiany skórne oraz stany zapalne, w tym m.in.: wydzielinę z pochwy, wydzielinę z prącia, owrzodzenie oraz ból, swędzenie i pieczenie w okolicy miednicy (swędzenie, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu).
Jak często odwiedzać wenerologa? Zdarza się jednak, że infekcje przenoszone drogą płciową początkowo nie wywołują niepokojących objawów. Stwarza to znacznie większe ryzyko przeniesienia choroby na innych. Dlatego w przypadku możliwości zakażenia, warto regularnie odwiedzać sprawdzoną poradnię dermatologiczną. Dobry wenerolog Warszawa? Sprawdź Centrum Dermatologiczne Dr Ewy Minkowskiej.
Jak przygotować się do wizyty u wenerologa?
Wizyta u wenerologa nie wymaga skierowania, choć wciąż niestety poczucie wstydu może zniechęcać do konsultacji z lekarzem. Czas reakcji na pierwsze objawy choroby jest jednak bardzo ważny i może znacząco wpływać nie tylko na szybki powrót do zdrowia, ale nawet uratować życie pacjenta.
Jak wygląda badanie wenerologiczne? Pierwsza wizyta u wenerologa różni się nieznacznie od konsultacji z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym. Przede wszystkim wenerolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, a ten powinien opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Następnie lekarz prosi o pokazanie niepokojących zmian skórnych. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut. Może ono wiązać się też z pobraniem próbek (np. wymazu z błony śluzowej narządów płciowych), które następnie zostaną poddane badaniu laboratoryjnemu.
Po badaniu objawów w gabinecie lekarz może udzielić informacji, co do rozpoznania lub podejrzenia występowania konkretnej choroby lub zlecić kolejne badania diagnostyczne, np. wykonanie testu na HIV, badania VDRL i USR przy podejrzeniu kiły. Efektem rozpoznania jest zastosowanie odpowiednich metod leczenia, w tym dobór leków.
Jakie badania weneryczne można wykonać w Centrum Dermatologicznym dr Ewy Minkowskiej?
W trakcie wizyty lekarskiej można wykonać w gabinecie następujące badania z materiału pobranego z narządów płciowych w kierunku:
- rzeżączki,
- rzęsistka,
- drożdżaków,
- mikoplazmy,
- ureoplazmy,
- chlamydii trachomatis,
- zakażeniu wirusem HPV,
- posiew bakteriologiczny,
- badanie materiału z owrzodzenia wenerycznego w kierunku kiły.
Możemy również wykonać badanie krwi w kierunku:
- infekcji HIV,
- kiły,
- chlamydii trachomatis,
- opryszczki narządów płciowych,
- oraz żółtaczki typu C.
Metoda leczenia chorób wenerycznych zależy od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju patogenu, który ją spowodował. Przykładowo, leczenie kiły polega na antybiotykoterapii. Osoby zakażone wirusem HIV muszą zaś zostać poddane przewlekłej terapii przeciwretrowirusowej, która nie pozwala na całkowite wyeliminowanie wirusa z organizmu, ale hamuje jego namnażanie się i zapobiega rozwojowi chorób oportunistycznych (spowodowanych niedoborem odporności).
Jak chronić się przed chorobami wenerycznymi?
Jak wiadomo, chorobom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Aby uchronić się przed chorobami wenerycznymi, należy:
- dochować wierności jednemu partnerowi lub
- ostrożnie wybierać partnerów seksualnych (ograniczać przygodne stosunki płciowe),
- podczas zbliżeń płciowych stosować ochronę mechaniczną (prezerwatywy),
- w przypadku ryzyka zakażenia (po przygodnym stosunku) po paru tygodniach zgłosić się na badanie wenerologiczne (wcześniej wykrycie zakażenia nie jest możliwe).