Testy alergiczne – co warto wiedzieć?
Testy alergiczne to prosty sposób na ustalenie, jaki czynnik wywołuje alergię. Ich przeprowadzenie pozwala na zidentyfikowanie alergii wziewnych, kontaktowych czy pokarmowych. Precyzyjne określenie alergenu umożliwia rozpoczęcie skutecznej terapii.
Czym są testy alergiczne?
Testy uczuleniowe to badania niezbędne do skutecznej walki z alergią, będącą niewłaściwą reakcją immunologiczną organizmu. Jeśli jesteś uczulony na konkretny czynnik, Twój układ odpornościowy traktuje go jak wroga i uruchamia reakcję obronną. Dochodzi do wytworzenia przeciwciał IgE, czyli immunoglobuliny E, a następnie wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Warto dodać, że dla osoby nieuczulonej taki czynnik pozostaje całkowicie niegroźny.
Należy wyraźnie podkreślić, że alergia nie jest tym samym co nietolerancja. Zamienne używanie tych określeń jest błędem, ponieważ w przypadku alergii mamy do czynienia z niewłaściwą reakcją układu immunologicznego, a przy nietolerancji z niedoborem substancji odpowiedzialnych za prawidłowe wchłanianie czy trawienie konkretnych składników.
Do skutecznego leczenia alergii niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. To właśnie testy alergiczne pozwalają potwierdzić przypuszczenia lekarza i zidentyfikować konkretne alergeny odpowiedzialne za wystąpienie objawów. Badanie alergiczne polega na sprawdzeniu, w jaki sposób organizm zareaguje na kontakt z niewielkimi, kontrolowanymi ilościami czynników alergizujących. Drugą możliwością jest zbadanie w laboratorium pobranej krwi pacjenta.
Kiedy robić testy alergiczne?
Istnieje wiele objawów mogących wskazywać na alergię. Chociaż nie wszystkie są na początku bardzo dokuczliwe, nie można ich bagatelizować. Warto pamiętać, że nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej czy alergicznego zapalenia górnych dróg oddechowych.
Test na alergie dobrze jest wykonać przy takich objawach jak np. katar, łzawienie oczu, kichanie, duszności, kaszel lub świszczący oddech. Alergię sugerować mogą również objawy skórne np. pokrzywka i świąd, czy też ze strony układu pokarmowego np. ból brzucha lub biegunka. Szczególnie istotne jest występowanie objawów sezonowo, po zjedzeniu konkretnych pokarmów czy po kontakcie z pewnymi czynnikami.
Testy uczuleniowe – rodzaje
Można wyróżnić kilka rodzajów alergii: wziewne (np. na pyłki, sierść zwierząt domowych, kurz), pokarmowe, kontaktowe (w przypadku kontaktu skóry np. z niektórymi metalami lub substancjami zapachowymi), na jad owadów oraz leki. Istnieją też różnego rodzaju testy alergologiczne – specjalista pomoże w wybraniu testu w taki sposób, by badanie było maksymalnie skuteczne i komfortowe dla pacjenta.
Do najbardziej popularnych należą testy alergiczne skórne, z powodzeniem stosowane przy alergiach wziewnych, pokarmowych . Drugim często stosowanym rozwiązaniem są testy alergiczne z krwi, polegające na określeniu poziomu przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. W przypadku alergii kontaktowych stosuje się testy naskórkowe płatkowe, a w bardziej skomplikowanych sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie tzw. ekspozycji alergenowej.
Testy alergiczne – jak wyglądają?
Zapisałeś się na testy alergiczne – jak się przygotować? Wbrew pozorom nie ma potrzeby, by wykonywać testy alergiczne z krwi na czczo, nie ma też przy nich konieczności odstawiania leków. Na wykonanie testów pacjent zgłasza się zdrowy, trzeba też odstawić leki przeciwhistaminowe 2 tygodnie przed testem.
Podczas testów skórnych punktowych na skórze przedramienia umieszcza się niewielką ilość alergenów i sprawdza się wywoływaną przez nie reakcję. Testy kontaktowe przeprowadzane są na skórze pleców, na którą zostają przyklejone dwa plastry nasączone alergenami. Testy alergiczne z krwi polegają na analizie laboratoryjnej pobranej od pacjenta krwi. Cena testów alergicznych może być bardzo zróżnicowana – zależy m.in. od rodzaju testu czy liczby testowanych alergenów.
Testy alergiczne – jak czytać wyniki?
Jak czytać wyniki testów? Przede wszystkim, takiej interpretacji powinien zawsze dokonać alergolog. W przypadku testów z krwi wynik IgE poniżej 0,35 UI/ml (klasa 0) oznacza normę, 0,5-0,7 UI/ml (klasa 1) możliwą alergię, a np. 17,5-50 UI/ml (klasa 4) alergię. Interpretacja wyników testów kontaktowych przeprowadzona przez specjalistę – co do zasady, średnica bąbla równa lub większa od średnicy kontroli dodatniej daje wynik pozytywny.