Dermatolog – najważniejsze pytania i odpowiedzi
Dermatolog to specjalista zajmujący się chorobami skóry oraz chorobami włosów i paznokci, a także niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi.
Czym zajmuje się dermatolog?
Dermatolog to tak zwany lekarz od skóry – jak sama nazwa wskazuje, głównym przedmiotem jego zainteresowania jest leczenie, profilaktyka i diagnostyka schorzeń skóry. Dermatolog ma za zadanie sprawdzić, jak wygląda struktura skóry, czy jej funkcje są zachowane, czy doszło do nieprawidłowości i z jakiej przyczyny. Skóra, jako największy narząd organizmu, jest narażona na kontakt z wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego łatwo o jej podrażnienie bądź uszkodzenie.
Dermatolog – kto to? Wyjaśniając, od czego jest dermatolog, warto pamiętać o tym, że leczy on także choroby włosów i paznokci (pomoże np. w przypadku często występującego łupieżu czy grzybicy paznokci) zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Lekarz ten ocenia, czy zmiany są problemem ograniczonym do skóry, czy też objawem innych chorób wewnętrznych, takich jak choroby zakaźne, endokrynologiczne, alergia, nowotwory, a nawet choroby psychiczne. Dermatolog posiada wiedzę z dziedziny wenerologii (w Polsce w zakres specjalizacji tego lekarza wchodzi dermatologia i wenerologia), alergologii i chorób zakaźnych.
Wśród dermatologów znajdziesz zarówno osoby o szerokiej specjalizacji, jak i te zajmujące się ściśle określoną wąską dziedziną. Dermatolog może zajmować się pracą naukową – pracując w laboratorium, uczestniczy np. w tworzeniu bezpiecznych dla zdrowia kosmetyków.
Dermatolog – czy potrzebne jest skierowanie?
Jeśli planujesz wybrać się do takiego lekarza dermatologa, skierowanie będzie niezbędne, o ile chcesz leczyć się za darmo. Wizyta na Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty (np. gdy objawy skórne związane są z chorobą ogólnoustrojową).
Oczywiście możesz wybrać się do dermatologa prywatnie. Wtedy skierowanie nie jest potrzebne, wystarczy po prostu się zapisać. Należy jednak pamiętać, że wizyta nie będzie bezpłatna.
Dermatolog – co leczy i kiedy się zgłosić?
Dermatolog na co dzień zajmuje się zarówno przewlekłymi chorobami skóry, jak i doraźnymi problemami. Pod stałą opieką dermatologiczną pozostają osoby cierpiące m.in. na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy uporczywy trądzik.
Jeżeli nie masz przewlekłych chorób skóry, z pomocy dermatologa możesz skorzystać, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy skórne. Mogą być to np.: zaczerwienienie i świąd, wypryski, znamiona i przebarwienia, pęcherzyki czy nadżerki. Zwróć się do dermatologa, jeśli niepokoi Cię stan włosów (np. nadmierne wypadanie lub szybkie przesuszanie) bądź paznokci. Warto pamiętać, że dermatolog służy pomocą także w kwestiach związanych z odpowiednią pielęgnacją skóry. Doradzi np. jak prawidłowo dbać o cerę suchą, trądzikową czy ze skłonnością do przebarwień.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Specjalista zapyta o powód wizyty, niepokojące daną osobę objawy, ewentualne choroby przewlekłe czy zażywane leki, problemy ze skórą na co dzień, choroby skóry w rodzinie itp.
Kolejnym etapem jest obejrzenie zmian skórnych, włosów lub paznokci. Podczas wizyty dermatolog może użyć dermatoskopu, dzięki któremu staranniej i przy optymalnym oświetleniu przyjrzy się zmianom. W razie potrzeby otrzymasz skierowanie na konkretne badania diagnostyczne.
Jak zostać dermatologiem?
Kto może zostać dermatologiem? Do pracy w tym zawodzie konieczne jest ukończenie studiów medycznych i odbycie stażu, a następnie zrobienie trwającej 5 lat specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Cały proces edukacji kończy podejście do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Dermatolog jest zatem specjalistą posiadającym rozległą wiedzę i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Podczas nauki zdobywa nie tylko teoretyczne informacje, ale też wiele cennych praktycznych umiejętności, niezbędnych podczas pracy z pacjentami.