BADANIE NUŻYCY
Nużeniec ludzki
Gdy otrzymamy diagnozę „nużeniec”, leczenie warto wdrożyć możliwie szybko. Zakażenie nużeńcem może być u niektórych osób uciążliwe, a także dość łatwo się przenosić. Ton małe roztocze wywołuje u ludzi chorobę nazywaną nużycą.
Nużyca, zwana także demodekozą, to choroba skóry, której symptomy mogą być często mylone z innymi dolegliwościami, a przez to błędnie diagnozowane. Jak rozpoznać objawy nużycy, a następnie skutecznie leczyć chorobę? Co jest przyczyną jej wystąpienia? Zapraszamy do przeczytania artykuły opisującego zagrożenia, które niesie za sobą nużyca u człowieka.
Przyczyny nużycy: nużeniec ludzki atakuje
Nużyca wywołana jest infekcją nużeńca (Demodex folliculorum). Nużeniec ludzki jest pasożytem śródskórnym z rodziny roztoczy, bytującym w torebkach włosowych i w gruczołach łojowych. Jest to dość popularny pasożyt występujący praktycznie na całym globie. Należy do małych roztoczy, niewidocznych gołym okiem. Jak podają statystyki, zarażonych jest nim nawet połowa społeczeństwa po 40. roku życia. Nużyca u człowieka jest domeną dorosłych, u dzieci występuje rzadko. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że gruczoły łojowe małych pacjentów wydzielają mniej łoju, a nużeniec ludzki żywi się lipidami.
Nużeniec ludzki może występować na skórze twarzy, brzegach powiek i głowy, zewnętrznych przewodach słuchowych, rzadziej na klatce piersiowej i w okolicach genitalnych. Zakażenie nużeńcem zachodzi podczas bezpośrednich kontaktów ze skórą zakażonej osoby lub zwierzęcia. Ryzyko „złapania” nużeńca ludzkiego występuje m.in. w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Pasożyt może być przenoszony także za pośrednictwem zakażonych ubrań, bielizny pościelowej czy przyborów kosmetycznych. Dlatego też kobiety przyklejające rzęsy lub długotrwale leczące się z powodu trądziku bakteryjnego lub różowatego powinny wykonać badania w kierunku nużycy, bo to właśnie ona może być prawdziwą przyczyną zgłaszanych przez nie problemów.
Nużeniec ludzki – kiedy leczenie?
W większości przypadków zakażenie nużeńcem może nie dawać żadnych objawów. Istnieją jednak osoby, którym nużeniec bytujący na skórze czy krawędzi powiek daje się bardziej we znaki. Kogo zatem wyjątkowo złośliwie atakuje nużeniec? Objawy można zaobserwować m.in. u:
- osób z obniżoną odpornością;
- ludzi starszych, szczególnie po 70 roku życia;
- osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej lub hormonalnej;
- osób po antybiotykoterapii
Nużeniec objawy – po czym rozpoznać zakażenie nużeńcem?
W zależności od miejsca na ciele, które zaatakował nużeniec ludzki, (oko, skóra twarzy, skóra głowy), pacjent może dostrzegać następujące symptomy:
- objawy oczne: przewlekłe zapalenie powiek i brzegów powiek, uczucie „piasku w oczach”, swędzenie powiek, suche oko, nużeniec może też powodować wypadanie lub nierówny wzrost rzęs;
- objawy okolicy skóry twarzy: zaskórniki, ropne krosty, łuszczenie, lekkie swędzenie oraz rumień;
- objawy okolicy skóry głowy: łupież mieszkowy, ropne krostki, świąd, rumień, a nawet wypadanie włosów.
Wszystkie te objawy występują w różnym natężeniu i różnych konfiguracjach także w innych chorobach, co sprawia, że nużyca u ludzi jest niejednokrotnie źle diagnozowana i mylona z innymi chorobami skóry. Z uwagi na to, jak trudny do wykrycia może być nużeniec, badanie warto przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie dermatologicznym ,wyposażonym w pracownię diagnostyczną w której tego typu badanie można wykonać w czasie wizyty lekarskiej. Wynik badania pacjent otrzymuje po 15 minutach.
Nużyca leczenie i diagnoza
Nużeniec ludzki jest powszechnie występującym pasożytem, a zakażenie nużeńcem odbywa się drogą kontaktową, a więc w jeden z najprostszych sposobów przenoszenia patogenów. Co gorsza, objawy nużycy mogą być mylnie interpretowane. To wszystko sprawia, że nużyca u ludzi jest realnym zagrożeniem, a jej leczenie wymaga specjalistycznej pomocy, a przede wszystkim trafnej diagnozy. Ta odbywa się poprzez badanie mikroskopowe zeskrobin naskórka oraz rzęs. Ten sposób analizy jest bardzo pomocny w znalezieniu przyczyny choroby i określeniu dalszego postępowania terapeutycznego.
Jak przygotować się do badania na obecność nużeńca?
Nie jest to skomplikowane. Należy pamiętać, by 7 dni przed diagnozą nie stosować leków miejscowych na skórę ani okolice rzęs. Musi również upłynąć 14 dni od odstawienia doustnych leków przeciw trądzikowi różowatemu. Na kilka dni przed badaniem można myć twarz letnią wodą z delikatnym mydłem. W dniu badania nie wolno mieć na skórze czy oczach kosmetyków pielęgnacyjnych ani makijażu.
Leczenie nużeńca wymaga wprowadzenia prostych zmian w codziennych nawykach. Pierwszym, choć niewystarczającym krokiem w leczeniu nużycy jest dbałość o higienę. Częste zmiany pościeli, pranie ubrań lub niekorzystanie z przyborów kosmetycznych innych osób, to podstawowe założenia profilaktyki zakażenia nużeńcem. Kiedy infekcja stanie się faktem, niezbędne jest podjęcie leczenia w gabinecie dermatologicznym. Tę gwarantuje Centrum Dermatologiczne dr Ewy Minkowskiej. Badanie trwa kilkanaście minut. Po badaniu pacjent może skorzystać z konsultacji dermatologicznej w celu wdrożenia leczenia nużycy.