Badanie w kierunku celiakii
Celiakia jest chorobą genetyczną o charakterze immunologicznym. Polega na nietolerancji składników glutenu – białka gliadyny, obecnej w ziarnach pszenicy, sekaliny znajdującej się w życie, hordeiny w jęczmieniu oraz aweniny znajdującej się w owsie. Celiakia jest chorobą dzieci oraz dorosłych. U chorych składniki glutenu nie ulegają całkowitemu rozkładowi enzymatycznemu, w wyniku czego uruchamiany zostaje mechanizm zapalny, uszkadzający śluzówkę jelita cienkiego. We wczesnym dzieciństwie stan ten może powodować szereg następstw, jak przewlekłą biegunkę oraz biegunkę tłuszczową.
U dorosłych objawy nietolerancji glutenu mają charakter nieswoisty i mogą się pojawiać praktycznie w każdym wieku. Celiakia to choroba, którą można zdiagnozować, wykonując bezbolesne i bezinwazyjne badania. Stanowią one podstawową metodę diagnostyczną tego schorzenia i przesłankę do rozpoczęcia leczenia poprzez wprowadzenie diety bezglutenowej.
Objawy choroby:
– przewlekłe biegunki lub obfite tłuszczowe stolce, bóle brzucha, wymioty;
– brak apetytu, utrata masy ciała;
– przewlekłe zmęczenie, bóle głowy;
– dolegliwości skórno-stawowe;
– skłonność do infekcji;
– anemia, niedobory witamin;
– podwyższone stężenie aminotransferaz.
W przypadku występowania u pacjentów wymienionych poniżej stanów, istnieje podwyższone prawdopodobieństwo współistnienia celiakii, dlatego pod uwagę zawsze należy brać wszystkie choroby z wywiadu:
– cukrzyca typu I;
-anemia;
– choroby autoimmunologiczne stawów, tarczycy, wątroby i innych;
-zespół jelita drażliwego;
– zapalenie opryszczkowe skóry;
– niepłodność, poronienia.
Celiakia występuje w populacji europejskiej u 1 na 100-400 osób, przy czym u większości ma charakter bezobjawowy lub słabo objawowy. Można ją jednak łatwo rozpoznać poprzez badanie genetyczne lub immunologiczne. Sprawdź, czym różnią się poszczególne badania na celiakię.
Badania genetyczne
Niemal wszyscy chorzy na celiakię mają gen HLA- DQ2, HLA-DQ8 lub HLA-DRB4. Należy pamiętać, że nie wszystkie osoby posiadające któryś z genów wymienionych powyżej będą prezentowały objawy choroy. Wynik badania nie zmienia się w ciągu życia i jest skuteczny w wykluczeniu celiakii.
Badania immunologiczne
Oprócz badań genetycznych w celu diagnozy celiakii proponujemy również wykonanie badań immunologicznych z surowicy krwi takich jak: przeciwciała anty tTG IgG/IgA, anty endomysium EMA IgG/IgA oraz gliadynie AGA IgG/IgA. Przeciwciała te powstają u wrażliwych osób w wyniku ekspozycji układu odpornościowego na gluten, a atakują tkankę kosmków jelitowych. Oznaczenie przeciwciał IgA stosowane jest łącznie z oznaczaniem IgG i przydatne zwłaszcza u osób z niedoborem przeciwciał IgG. Innym, czułym wskaźnikiem celiakii są przeciwciała swoiste dla pochodnej gliadyny, DPG (deamidowany peptyd gliadyny). Wynik badania w kierunku IgA/IgG anty-DGP może być istotny u dorosłych chorych na celiakię z ujemnym wynikiem testu anty-tTG.
Test może być wykonany u:
– dzieci i osób dorosłych, u których wywiad wskazuje na podejrzenie celiakii;
– u członków rodziny osoby chorej na celiakię;
– u osób z niedokrwistością (która bywa, ale nie musi być związana z celiakią);
– u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunizacyjną;
– u osób wykazujących nietolerancję pokarmową glutenu, u których nie wykazano obecności przeciwciał IgE specyficznych dla glutenu lub mąki zbóż;
– u osób z rozpoznaną celiakią w celu monitorowania skuteczności diety eliminacyjnej;
– oraz u osób cierpiących na: przewlekłe biegunki, spadek masy ciała, bóle brzucha, huśtawkę nastrojów, niedobory żelaza i witamin.
Badanie jest proste i szybkie, wykonuje się je z krwi żylnej. Nie wymaga szczególnego przygotowania.
Szybka i skuteczna diagnoza choroby jest podstawą skutecznej walki z celiakią i nietolerancjami!
Centrum Dermatologiczne dr Ewy Minkowskiej zaprasza na badania genetyczne i immunologiczne w kierunku celiakii i nietolerancji glutenu Nieleczona celiakia może prowadzić do groźnych chorób układu pokarmowego, dlatego warto przeprowadzić profilaktyczne badania w Warszawie – nie tylko po wystąpieniu wymienionych dolegliwości.