Jak chronić skórę przed słońcem? Rozwiązaniem fotoprotekcja!
Promienie słoneczne są szkodliwe dla skóry i mogą przyczyniać się nie tylko do oparzeń, przebarwień i fotostarzenia, lecz również do nowotworów, takich jak czerniak. Warto więc pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry – nie tylko latem! Dlaczego trzeba stosować SPF przez cały rok i na czym polega fotoprotekcja?
Co to jest fotoprotekcja?
Fotoprotekcją nazywamy działania, których celem jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Jak chronić skórę twarzy przed słońcem i co zatrzymuje promieniowanie UV? Oto kilka podstawowych zasad fotoprotekcji:
- Stosuj filtry UV – produkty z filtrem aplikujemy na skórę ok. 15-30 minut przed ekspozycją na słońce i ponownie nakładamy w ciągu dnia, zwłaszcza po kąpieli.
- Zakrywaj skórę – noś lekkie, przewiewne ubrania i nakrycia głowy.
- Unikaj słońca między 10:00 a 16:00 – w tych godzinach promieniowanie UV jest najbardziej intensywne, dlatego jeśli musisz wyjść, szukaj cienia.
- Nawilżaj skórę – słońce wysusza skórę, dlatego pamiętaj o tym, by regularnie ją nawilżać za pomocą kosmetyków lub zabiegów takich jak mezoterapia.
- Noś okulary przeciwsłoneczne – ochrony przed promieniami UV potrzebują również nasze oczy, które warto osłaniać przez cały rok za pomocą okularów z filtrem UV400.
Czym różni się UVA od UVB?
Nie da się uniknąć ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jednak można odpowiednio chronić skórę przed jego szkodliwym działaniem. Światło słoneczne składa się z:
- światła widzialnego (50%) o długości 400-770 nm,
- światła podczerwonego (40%) o długości od 770 nm do 1 mm,
- światła ultrafioletowego (10%) UVA o długości 320-400 nm i UVB o długości 290-320 nm.
Spośród wszystkich promieni UV przedostających się przez atmosferę 90% to UVA, a 10% UVB. To właśnie te drugie odpowiadają za powstawanie opalenizny, oparzeń słonecznych i chorób nowotworowych skóry. Promieniowanie ultrafioletowe UVB uczestniczy również w wytwarzaniu witaminy D3 w skórze. Natężenie promieni UVB różni się w zależności od pory roku i dnia oraz szerokości i wysokości geograficznej, jednak jest obecne przez cały rok – nie tylko latem i nie tylko w słoneczne dni. Promieniowanie UV emitują również lampy w solariach, dlatego korzystanie z tej formy opalania sprzyja rozwojowi nowotworu skóry i gałki ocznej.