Nużeniec – co to jest? Gdzie zrobić badania i jak leczyć?
Nużeniec jest niewielkim pasożytem powodującym chorobę zwaną nużycą. Objawy nużycy nie są niebezpieczne, lecz mogą stanowić problem estetyczny i powodować wyraźny dyskomfort. Co to jest nużyca ludzka, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?
Nużeniec ludzki – co to jest?
Nużeniec (Demodex) to niewidoczny gołym okiem pasożyt skórny z rodziny roztoczy, żywiący się głównie łojem produkowanym przez gruczoły łojowe. Znanych jest kilkadziesiąt rodzajów nużeńca, jednak na skórze człowieka mogą bytować tylko dwa z nich: nużeniec ludzki i (rzadziej) nużeniec krótki.
Nużeniec bytuje na powierzchni skóry, głównie w okolicy ust, brwi, owłosionej skóry głowy. Często występuje także na rzęsach i krawędzi powiek. Żywi się m.in. lipidami czy komórkami nabłonka.
Nie wiadomo dokładnie, jak wiele osób zarażonych jest nużeńcem. Szacunki mówią o 40 do nawet 90% populacji. Pasożyt łatwo migruje z człowieka na człowieka. Jednak tylko u części osób rozwija się pełnoobjawowa nużyca.
Kto choruje na nużycę?
Mimo, że bardzo wiele osób jest nosicielami, nużyca (inaczej demodekoza) rozwija się tylko u niektórych.
Kto jest szczególnie podatny na rozwój tej choroby?
- Osoby starsi, szczególnie po 70 roku życia;
- osoby z obniżoną odpornością (np. po antybiotykoterapii);
- osoby chorujące za łojotokowe zapalenie skóry
- osoby cierpiące na zaburzenia gospodarki lipidowej lub hormonalnej.
Ryzyko rozwoju nużycy zwiększa korzystanie z usług salonów kosmetycznych czy fryzjerskich, które nie przestrzegają skrupulatnie zasad higieny.
Ze względu na powszechność zjawiska jakim jest nużyca, warto wiedzieć jak zdiagnozować problem i na czym polega leczenie.
Nużyca – jak się objawia
Nużyca nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana, gdyż jej objawy są mało specyficzne. Mogą wyglądać jak zapalenie spojówek czy trądzik. Niestety leczenie stosowane w przypadku tych dolegliwości nie zwalcza samego nużeńca.
Jak najczęściej objawia się nużyca? Jak wygląda nużeniec na oku, a jak na skórze? W zależności od miejsca bytowania, możemy mówić o różnych symptomach.
Nużeniec atakujący skórę twarzy powoduje m.in.:
- świąd,
- zaskórniki,
- rumień,
- nadmierne złuszczanie naskórka.
Objawy nużycy na skórze głowy obejmują np.:
- świąd skóry głowy,
- łojotok skóry twarzy oraz głowy,
- nadmierne wypadanie włosów,
- czerwone grudki,krosty na skórze twarzy.
Nużeniec na oku powoduje m.in.:
- uczucie piasku pod powiekami,
- przesuszenie spojówki,
- nawracające stany zapalne, jęczmienie, gradówki,
- wypadanie rzęs lub ich nierówny wzrost.
Nużeniec – jak zdiagnozować i jak leczyć?
Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów ze skórą czy oczami jest nużeniec, gdzie zrobić badania? Jak można go zdiagnozować? I wreszcie – jeśli okaże się, że to rzeczywiście nużeniec – jak leczyć?
Badanie wykrywające nużeńca jest proste i bezbolesne. Polega na mikroskopowej ocenie zeskrobin naskórka lub rzęs. Badanie takie można wykonać bez skierowania wystawionego przez lekarza.
Gdy już usłyszymy diagnozę “nużeniec”, jak leczyć go skutecznie?
Najważniejsze jest skrupulatne przestrzeganie higieny! Częsta zmiana pościeli, prasowanie jej gorącym żelazkiem, korzystanie tylko z własnych ręczników i przyborów do włosów to tylko niektóre z zasad, które należy niezwłocznie wdrożyć.
Ile trwa leczenie nużeńca? Jest to proces długotrwały i wymaga systematyczności pacjenta. Zwykle lekarz przepisuje leki o działaniu ogólnym-tabletki,oraz maści. Najczęściej stosowane są maści i kremy zawierające metronidazol, kwas azelainowy lub iwermektynę.
Nie należy leczyć się na własną rękę. Leczenie nużeńca zawsze nadzoruje lekarz specjalista!