Co to jest egzema i jak ją leczyć?
Egzema to wspólna nazwa dla stosunkowo łagodnych zmian skórnych. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, ale powodują znaczny dyskomfort u chorego. Egzema jest także dużym problemem estetycznym i społecznym. Jak wygląda egzema, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?
Co to jest egzema?
Egzema to każda nieinfekcyjna zmiana zapalana w obrębie wierzchniej warstwy skóry. Pojawia się nagle, pod wpływem działania czynnika drażniącego. Egzema jest chorobą przewlekłą, z okresami nasileń i remisji. Wbrew częstym obawom chorych oraz osób z ich otoczenia, nie jest to schorzenie zakaźne – nie można się nim zarazić przez kontakt fizyczny.
Typowe objawy egzemy to powstające na podrażnionej skórze skupiska czerwonych grudek, które z czasem zmieniają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Te mogą pękać, pozostawiając nadżerki. Egzemie towarzyszy uciążliwy świąd skóry. Jeśli chory drapie zmienione chorobowo miejsce, mogą powstać w nim tzw. przeczosy, które łatwo ulegają nadkażeniu bakteryjnemu.
Jakie są przyczyny egzemy?
Powody egzemy mogą być różnorodne – najczęściej pojawia się jako efekt alergii lub działania substancji drażniącej, a także nieodpowiedniej diety czy niewłaściwej pielęgnacji skóry. Przyczynę egzemy pomoże znaleźć lekarz dermatolog, który zaplanuje właściwe leczenie.
Zmiany o typie egzemy mogą mieć podłoże alergiczne. Wówczas wstają na skutek kontaktu z alergenem, czyli substancją, na którą dana osoba jest nadwrażliwa. Reakcja immunologiczna na antygeny (obecne np. w żywności) wiąże się z powstaniem zmiany skórnej o typie egzemy.
Egzema może być także efektem działania substancji drażniącej, np. detergentu, która powoduje miejscowy odczyn zapalny. Taki typ zmian może wystąpić u każdej osoby, choć niektórzy są bardziej wrażliwi na skutek wrodzonych skłonności.
Czynnikiem, który sprzyja powstawaniu zmian o typie egzemy jest przesuszona skóra, która nie stanowi dostatecznej bariery dla drażniących substancji. Suchość skóry może być wynikiem uwarunkowań genetycznych, ale też skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji czy niewłaściwej diety.
Jak leczyć egzemę?
Leczenie egzemy wymaga przede wszystkim zdiagnozowania jej przyczyny. Dlatego chory musi zgłosić się do lekarza dermatologa. W oparciu o rozpoznanie podejmuje on decyzję o odpowiedniej terapii.
Objawowo ostre zmiany zapalne leczy się preparatami sterydowymi, stosowanymi miejscowo lub doustnie. Świąd można łagodzić za pomocą leków przeciwhistaminowych. W przypadku nadkażeń bakteryjnych egzemy lekarz może okresowo przepisać antybiotyk.
Leczenie przyczynowe egzemy (np., immunoterapia alergenowa) jest trudne, a niekiedy w ogóle niemożliwe. Dlatego zazwyczaj zaleca się pacjentom unikanie określonych alergenów lub substancji drażniących.
Jak zapobiegać egzemie?
Ważnym elementem leczenia egzemy jest odpowiednia profilaktyka. Obejmuje ona przede wszystkim prawidłową pielęgnację wrażliwej skóry dobranymi do jej indywidualnych potrzeb dermokosmetykami. Mają one silne właściwości nawilżające i odżywcze, dzięki czemu wspomagają tworzenie naturalnej bariery ochronnej naskórka.
Korzystny wpływ na stan skóry ma regularne nawadnianie organizmu oraz odpowiednio skomponowana dieta – bogata w witaminy A, E i D, a także w nienasycone kwasy tłuszczowe. Osoby ze skłonnością do egzemy powinny także unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Egzema to choroba skórna, której leczenie wymaga współpracy z dermatologiem. O tym, jak leczyć egzemę, zdecyduje lekarz podczas konsultacji. Zapraszamy do Centrum Dermatologicznego dr Ewy Minkowskiej w Warszawie – na wizytę do dermatologa możesz się umówić telefonicznie.